Na místě dnešního Harrachova byla v 17. století založena ves Dörfl, ta byla v 18. století přejmenována na Harrachov podle majitelů místního panství. Můžeme ho označit jako „město na hranici“. Jedná se totiž o dvě hranice: severovýchodní až severozápadní je tvořena hranicí s Polskem a druhá hranice se rozprostírá mezi Krkonošemi a Jizerskými horami.

Dnešní město Harrachov vzniklo po druhé světové válce, kdy se spojily samostatné obce Rýžoviště, Harrachov a Nový svět. Za jednu z nejstarších krkonošských hornických osad je pokládáno Rýžoviště, kde v 17. století byla založena sklárna.

Historie ubytování se datuje na přelom 18. a 19. století. Lidé ve svých staveních nechávali přespávat pocestné, kteří se toulali krkonošskou přírodou.

Harrachovská sklárna

Harrachov se může pyšnit bohatou sklářskou historií. Tradiční sklářská výroba, která v okolí Harrachova existuje od 14. století, byla tehdy obživou místních obyvatel. Dnešní harrachovská sklárna byla založena v roce 1712, jedná se o druhou nejstarší sklárnu v Česku. Sklárna patřila rodu Harrachů až do roku 1946, poté ji převzal stát, od kterého ji odkoupil soukromý majitel v roce 1993.

V areálu harrachovské sklárny se nachází moderní expozice sklářského muzea a zároveň se zde udržel značný podíl ruční výroby i unikátní stará technologie provozu brusírny.


Zimní sporty

Zimní sporty se začaly provozovat v Harrachově brzy poté, co hrabě Harrach přivezl v 19. století do Čech první lyže.

Spolek zimních sportů byl založen v roce 1908 a první skokanské můstky, tolik proslavené v Harrachově, vznikly v roce 1920. První mezinárodní lyžařské závody, kterých se zúčastnili nejlepší lyžaři z mnoha zemí Evropy i z USA, se konaly v roce 1923.

V roce 1980 byl skokanský a běžecký areál zrekonstruován a byl zde postaven nejvyšší lyžarský můstek na světě – mamutí můstek K-185.

Zdroje:
Harrachov Card
Region Tourist
Wikipedia
Kateřina Ornstová: Historie turismu Harrachova
Lucie Pilátová: Soubor rodinných domů Harrachov